Żywa Biblioteka atrakcje dodatkowe

// Aktualności

Miło nam ponformować Państwa, że podczas trwania Żywej Biblioteki odbędzie się pokaz filmów, wśród nich m.in.:

„Gadzio”
Reżyseria: Kryspin Pluta
Zdjęcia: Adam Palenta
Montaż: Antoni Nykowski
Produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

Poprzez przyjaźń romskiego chłopca i starszego pana poznajemy katowicką rzeczywistość. Każdy z nich ma swoją muzykę – wyznacznik ich środowiska i odniesienie do ich korzeni. Wymieniają się poglądami i uczą nawzajem o swoich światach.

„Oni”
Reżyseria: Artur Żmijewski
Zdjęcia: Leszek Molski, Rafał Żurek
Montaż: Leszek Molski
Produkcja: Documenta 12, Fundacja Galerii Foksal

Artur Żmijewski znów drąży kwestie nietolerancji, radykalizmu i agresji w polskim społeczeństwie. „Oni” to autorski zapis kolejnego społecznego eksperymentu przeprowadzonego przez artystę, który tym razem postanowił skonfrontować ze sobą działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, feministki, grupę młodych polskich Żydów i kilka starszych pań z kręgu sympatyków Radia Maryja. Każda z grup miała przy pomocy dostarczonych przez autora środków stworzyć wizerunek tego, co uważa za najważniejsze. Następnie uczestnicy projektu dostali szansę dowolnej modyfikacji „dzieł” stworzonych przez ideowych przeciwników. Film rejestruje szybką eskalację radykalizmu i przemocy symbolicznej. I choć takie zakończenie wydaje się oczywiste, zadziwia łatwość, z jaką uczestnicy eksperymentu poddają się czytelnej przecież manipulacji artysty, gotowość do symbolicznego wykluczenia myślących inaczej.

„Krótki film o Małgosi” realizacja Zosia i Agnieszka Tucholskie

Pokaz filmów jest możliwy dzięki uprzejmości Szkoły Wajdy, Fundacji Galerii Foksal, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Zosi i Agnieszki Tucholskich


Zapraszamy do odwiedzenia Żywej Biblioteki (online) 21 marca 2021 r. w godzinach 12 - 18.
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Polistrefa i JCC Krakow.

masz pytania?

Żywa Biblioteka to możliwość spotkania i porozmawiania z osobami postrzeganymi stereotypowo i mogącymi doświadczać dyskryminacji.

Warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć, że inny nie oznacza gorszy, a każdy kontakt z drugim człowiekiem nas wzbogaca.
Odwiedź naszą Żywą Bibliotekę i zaczytaj się w człowieku!

Żywa bilbioteka Kraków