Filmy w Żywej Bibliotece!

// Aktualności

Film Sławomira Grunberga i Katki Reszke „Trans-akcja” o transseksualnej transformacji Anny Grodzkiej.
Kamera asystowała Annie Grodzkiej podczas trudnej drogi, która prowadziła do jednego z najważniejszych momentów jej życia- prawnej zmiany płci. Film pokazuje zmagania głównej bohaterki w różnych punktach drogi, którą przebyła- podczas rozmów z rodziną, podczas pracy w fundacji, której jest prezeską, na sali sądowej czy w szpitalu.

Film zostanie pokazany w trakcie Żywej Biblioteki za zgodą HBO Polska

„8 historii, które nie zmieniły świata”, twórcy filmu to Ivo Krankowski oraz Jan Śpiewak, dzięki ich uprzejmości widzowie Żywej Biblioteki będą mieli okazję zobaczyć ich dokumentalny obraz o Polskich Żydach i Żydówkach urodzonych przed II wojną światową. Film pokazuje życie 8 Żydów nie w kontekście wojny lecz zwykłych, codziennych przeżyć kreśląc obraz sielankowej rzeczywistości jeszcze nie splamionej Holocaustem.

„Niebieskoocy”, film Bertram Verhaag’a zrealizowany w roku 1996.
Dokument przedstawia przebieg doświadczenia przeprowadzonego w USA w 1995, przez uczoną zaangażowana w walkę z rasizmem. Badanie polegało na dyskryminowaniu wybranej grupy badanych na podstawie mało-istotnej cechy, na którą nawet nie mieli wpływu, chodziło o kolor oczu. Film pokazuje mechanizmy działania dyskryminacji, którymi nieświadomie często, posługują się ludzie, w tym wypadku Amerykanie.

Wybrane filmy bardzo dobrze wpisują się w profil wydarzenia jakim jest Żywa Biblioteka. Jest to dobra okazja do edukowania społeczeństwa, uczulania ludzi na błahostkowe powody przez które inni są dyskryminowani i wykluczani.

ZAPRASZAMY!


Zapraszamy do odwiedzenia Żywej Biblioteki (online) 21 marca 2021 r. w godzinach 12 - 18.
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Polistrefa i JCC Krakow.

masz pytania?

Żywa Biblioteka to możliwość spotkania i porozmawiania z osobami postrzeganymi stereotypowo i mogącymi doświadczać dyskryminacji.

Warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć, że inny nie oznacza gorszy, a każdy kontakt z drugim człowiekiem nas wzbogaca.
Odwiedź naszą Żywą Bibliotekę i zaczytaj się w człowieku!

Żywa bilbioteka Kraków